WATERVLEERMUIS Myotis daubentonii door John van Vliet Als de boswachter zijn verhaal heeft gedaan over de duinen rondom kasteel Westhove wordt het don ker. Heel erg donker. Zo'n 25 mensen, waarvan meer dan de helft kinderen, hebben bij het invallen van de duisternis aandachtig geluisterd. Daarna ben ik aan de beurt, en dan vertel ik ze over het leven van vleer muizen. En dat we ze zo dadelijk echt gaan 'zien' en horen. Wat geen van de aanwezige kinderen gelooft natuurlijk. Ze kletsen vrolijk verder. Vleermuizen, die zie je immers alleen in films. De bekendste rijdt in een leuke auto en heet Batman. Als we op weg gaan wor den ze wat stiller. Zonder zaklampen, want die moe ten uitblijven, is het toch wel een beetje eng in het donker. Plotseling begint een uil te roepen.... Als ie dereen op het bruggetje staat beginnen de batdetec tors te ratelen: watervleermuizen! De lampen mogen aan. In de lichtbundels zijn ze te volgen, snel vliegend en bochten draaiend vlak boven het wateroppervlak. Waarnemingen watervleermuis 1989 - 2008. De kinderen staan met hun mond open van verbazing en geven geen kik meer. Uiterlijk en herkenning Het lichaam van een watervleermuis is meestal 45-55 mm lang. Met een spanwijdte tussen de 240-275 mm is hij eigenlijk niet zo veel groter dan de algemene ge wone dwergvleermuis. Opvallendste verschillen zijn de veel lichter gekleurde, bijna witte vacht op de buik en het roze snoetje. En de 'harkjes' aan de achterpoten natuurlijk. Watervleermuizen leven op grote voet: de achterpoten zijn verhoudingsgewijs groot. Het sonarge- luid dat met een batdetector te horen is, klinkt als een 600 tamelijk monotoon ratelen, dat versnelt als het dier een bocht neemt. Gedrag Watervleermuizen doen hun naam eer aan: ze jagen vrijwel uitsluitend boven water naar insecten. Met de grote achterpoten harken ze zelfs insecten van het wa teroppervlak. Ze doen dit in onvoorspelbaar verlopende bochten, als het wateroppervlak voldoende groot is bo ven beschut gelegen vijvers, sloten en kanalen, en in watervleermuizen in winterverblijven 1989 1991 1993 1995 1997 1999 2001 2003 2005 2007 78 Fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 82