Meervleermuis. De meeste waarnemingen berusten op die met een batde tector; door het speciale onderzoek, waarbij dieren werden gevangen, heeft ook het telemetrie onderzoek een relatief hoog aantal waarnemingen opgeleverd. In de atlasperiode werden geen exemplaren in winterslaap aangetroffen. In 1988, net voor die periode, zijn 2 overwinterende exempla ren vastgesteld in een bunker in Haamstede. Zoogdieren in Zeeland 81 verdeling waarnemingen meervleermuis (n=63) kele nachten gevolgd worden. Dit was zeer arbeidsintensief, want meervleermuizen zijn snelle vliegers, die gemiddeld 40 kilometer per uur afleggen. Het zenderonderzoek heeft een schat aan informatie opgeleverd. Het dier dat gevangen was bij de Axelse kreek, verbleef overdag in Terneuzen. Eerst in een woonhuis en daarna in het Zeldenrust college. Het jachtgebied lag vooral boven de Otheense kreek, maar ook boven het Kanaal van Gent naar Terneuzen. De twee nabij Philippine gevangen dieren, verbleven overdag in woonhui zen in Philippine en jaagden vooral boven de spaarbekkens van Evides en het Isabellakanaal. Mannelijke meervleermui zen verblijven aan de rand van het verspreidingsgebied en wachten hier de vrouwelijke dieren op. Deze trekken nadat de kolonies uiteenvallen op het eind van het seizoen naar het zuiden. De meervleermuis is een kwetsbare soort. Bij sloop van bebouwing kunnen kolonies verloren gaan en door het verschijnen van nieuwe lichtbronnen kunnen vliegroutes en jachtgebieden minder geschikt worden. Dit laatste dreigt te gebeuren bij de Otheense kreek in Terneuzen. Hier wordt tegelijk met de ontwikkeling van nieuwbouwwijken aan de oostzijde van de Otheense kreek ook de nodige straatver lichting aangebracht op de kreekoever. Verder onderzoek Het ziet er naar uit dat de kreken en open wateren in Zeeland een belangrijke functie hebben voor de meervleermuis. Mo gelijke kraamkolonies zijn te verwachten in Zeeuws-Vlaan- deren; het voorkomen hiervan verdient verder onderzoek. Vermoedelijk heeft Zeeland een belangrijke functie tijdens de trek. De kreken in Zeeuws-Vlaanderen, het Zoommeer en Markizaatsmeer bieden goede mogelijkheden. Gericht onder zoek moet meer duidelijkheid opleveren over het belang van de Zeeuwse wateren voor deze soort. Door het realiseren van de ecologische hoofdstructuur verschijnen er steeds meer nieuwe natte natuurgebieden. Ook het waterschap realiseert natte ecologische verbindingszones en wateropvanggebie- den. Indien deze in verbinding staan met andere jachtgebie den en er geschikte dagverblijven in de omgeving aanwezig zijn levert dit voor de meervleermuizen nieuw geschikt bio toop opleveren; ook dit is een verder onderzoek waard.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 85