PI GEWONE DWERGVLEERMU1S PipistreUus pipistrellus m door John van Vliet Naar vleermuizen moet je zoeken. In de winter verstop pen ze zich op moeilijk toegankelijke plaatsen, in de zo mer zijn nachtelijke veldtochten nodig om ze te vinden. Na een lange fietstocht zigzaggend over het platte van Walcheren met slecht weer, geen vleermuis gezien. Van vermoeidheid ga je inmiddels rare dingen zien: een al biddend' in de lucht hangende, enorme vleermuis blijkt toch echt een kerkuil. Bijna thuis, wordtje ingehaald: door een dwerg! In je eigen straat vliegen ze massaal rond de bloeiende lindebomen. Een prettig onthaal. Waarnemingen gewone dwergvleermuis 1989 - 2008. Uiterlijk en herkenning Met een spanwijdte van 180-240 mm en een lichaam slengte van 36-51 mm (zo groot als een duim) is het de algemeenste kleine vleermuis van Nederland. De gewo ne dwergvleermuis heeft een grijzige vacht op de buik en een donkerbruine rug. De oren zijn niet bijzonder groot. Het is vrijwel de enige vleermuis die praktisch ie dereen wel eens gezien heeft. Ze vliegen al draaiend en duikend veel in de buurt van huizen vooral ter hoogte van de dakgoot. Als er een vleermuis in huis gevonden wordt, gaat het meestal om deze soort. Het sonargeluid, waarneembaar met een batdetector, is kenmerkend door de onregelmatig uitgezonden pulsen en komt op de luisteraar als het spetteren van frituur over. Verspreiding De gewone dwergvleermuis komt in heel Europa voor, en is in zijn hele verspreidingsgebied een gewone ver schijning. In Nederland is dat niet anders, er zijn schat tingen die er op neerkomen dat de aantallen overeen komen met de koolmees. De hoogste aantallen worden gevonden nabij menselijke bebouwing in een niet al te grootschalig landschap. Gedrag De gewone dwergvleermuis is uitermate wendbaar. Als jager op insecten van enkele millimeters groot is de soort in staat abrupt volledig om te keren en er verder achteraan te gaan. Net als alle Nederlandse vleermuizen houdt de gewone dwergvleermuis een winterslaap. Die kolonie grootte gewone dwergvleermuis 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 71-80 81-90 91-100 >100 Zoogdieren in Zeeland

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 87