ROSSE VLEERMUIS Nyctalus noctula door Alex Wieland Dit is toch wel een heel vreemd dier. In de elf jaar dat we vogels ringen in het Verdronken Land van Saeftinghe to taal toch meer dan 25000 beesten) hebben we nog nooit zoiets bij de hand gehad als op die vroege ochtend op 31 juli 2008. In het net hangt een rosse vleermuis, een van de grootste vleermuizen in Nederland. Met enige moeite haalde ik het dier uit de mazen van het net. Op het eind word ik toch nog flink gebeten door deze vleermuis met tanden van circa 5 mm lengte. Maargoed dat ik een ra bies vaccinatie heb. 's Avonds hebben we de vleermuis voorzichtig tegen een boom gezet. Na enig poetswerk onderneemt het dier een kiautertocht naar de kruin van de boom. Daar aangekomen strekt onze dame rosse vleer muis de vleugels en gaat op de wieken. De nacht in op zoek naar voedsel. Ons achterlatend met een bijzondere belevenis van een heel fraaie soort. Uiterlijk en herkenning De rosse vleermuis is een grote soort met lange, smalle vleugels, een spanwijdte van 320-400 mm) en een li chaamslengte van 60-88 mm. Het gewicht kan variëren van 19-40 gram. De kleur van de vacht is ten opzichte van de meeste andere vleermuizen opvallend "rossig" roestbruin. Hier dankt deze soort dan ook zijn naam aan. Op de batdetector is de rosse vleermuis met een frequentie tussen de 15 en 40 kHz goed te herkennen. Maar op grote hoogte zijn ze dan weer snel buiten het bereik van de detector. Ze zijn tot op een afstand van 100 meter te horen. Het geluid is klankrijk, het ritme van het geluid is onregelmatig en traag. Gedrag Overdag verblijft de rosse vleermuis meestal in boom holtes, waarin ze ook overwinteren. De voorkeur gaat hierbij uit naar oude spechtengaten, 's Avonds vliegen ze als één van de eerste vleermuissoorten uit, op zoek naar voedsel. Moerasgebieden vormen hierbij een be langrijk jachtgebied, hier wordt onder andere gejaagd op dansmussen. Ook grotere prooidieren als vlinders en kevers worden gevangen. De jachtgebieden kunnen tot 15 kilometer van de kolonieplaats liggen. Ze vliegen op grote hoogte en zijn in vergelijking tot ander vleermuis soorten minder gebonden aan geleidende landschaps elementen. Verspreiding De rosse vleermuis komt verspreid over Europa voor. Ook in Nederland wordt de soort verspreid over het ge hele land aangetroffen. Waarnemingen rosse vleermuis 1989 - 2008. In Zeeland In Zeeland is de soort relatief zeldzaam; de grootste kans om deze soort hier waar te nemen, is het con troleren van koloniebomen. De zeldzaamheid, ten op zichte van andere gebieden in Nederland, wordt naar alle waarschijnlijk veroorzaakt door het ontbreken van de combinatie grote zoete moerasgebieden en bos met oude bomen. De waarnemingen blijven voornamelijk beperkt tot Zeeuws-Vlaanderen. Ook hier zijn de mees te waarnemingen verricht in bos- en moerasgebieden. Dagverblijven en vermoedelijke kraamkolonies zijn aan getroffen in Hulst en het waterwingebied Clinge-Sint Jansteen; in 1988 was al een kolonie bekend van de Elderschans (Aardenburg). In de atlasperiode zijn bij de Braakman, de Boschkreek en het Groot Eiland waarne mingen gedaan van over vliegende rosse vleermuizen. Bij de vogeltrektelpost in Breskens wordt ieder voorjaar intensief de vogeltrek bestudeerd. Jaarlijks worden er in de vroege ochtend enkele vleermuizen waargenomen. Dit betreft in bijna alle gevallen rosse vleermuizen. De noordelijke populaties trekken naar het zuiden om te overwinteren. Waarschijnlijk trekken de rosse vleermui zen van de Zeeuws-Vlaamse populatie niet of nauwe lijks. De waarnemingen bij Breskens worden beschouwd als trekkers die weer richting het noorden van Neder land en Scandinavië vliegen. Boven de Westerschelde is het aantal waarnemingen beperkt. In het verleden zijn enkele dieren met de bat detector gehoord. Voor deze atlasperiode is een rosse vleermuis gehoord bij Oranjezon en in 1990 werden sociale geluiden vastgesteld van deze soort tijdens een 88 Fauna Zeefancfica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 92