VVYï verdeling waarnemingen laatvlieger (n=227) wintertelling batdeteetor kolonie en zicht o overige Laatvtiegers op kerkzolder. algemeen voorkomen. In Noord-Holland zijn ze toen bij voorbeeld in meer uurhokken gevonden dan in Zeeland. In Zeeland De Zeeuwse verspreidingskaart suggereert dat laatvlie- gers vooral in de wat kleinschaliger kuststreken van West Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren waargenomen zijn. Daar is de afwisseling van open en gesloten landschappen het grootst. Hetzelfde geldt voor de Zak van Zuid-Beve land en gedeelten van Oost Zeeuws-Vlaanderen, ook daar is deze soort dan ook regelmatig aangetroffen. De onder- zoeksintensiteit met behulp van de batdetector kan een deel van de ongelijkheid in de verdeling verklaren. Omdat ze net als gewone dwergvleermuizen in voor de mens on toegankelijke spouwmuren en kieren overwinteren, is van de laatvlieger de verspreiding in de wintermaanden, ook in Zeeland, vrijwel niets bekend. De waarnemingen van deze soort zijn daarom goeddeels gedaan met de batde tector. Verder onderzoek Net als gewone dwergvleermuizen zijn laatvliegers in de zomermaanden, met behulp van batdetectors, makkelijk op te sporen. Omdat deze soort open landschappen niet uit de weg gaat, mag worden aangenomen dat het kaart beeld voor de open delen van onze provincie niet volledig is. Het kan wellicht als een weinig aantrekkelijke uitda ging worden gezien, uitgestrekte, kale polders met een batdetector te inventariseren, het vaststellen van deze soort geeft daarom elke keer extra voldoening. Zoogdieren in ZeeCand 91

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 95