TWEEKLEURIGE VLEERMUIS Vespertilio murinus door Luciën Calle September 2002. We staan met een aantal ervaren vleermuiskenners in het holst van de nacht ergens in de polders van Tholen. Het is een uitstekende nacht, warm en een zachte wind. De batdetectors ratelen aan een stuk door. We horen dwergvleermuizen en water vleermuizen. ineens is er een wat afwijkend geluid. Het lijkt nog het meest op dat van een laatvlieger, maar het typerende ritmische "tapdans"geluid ontbreekt. Al analyserend met elkaar, komen we erop dat het eigen lijk niet anders dan een Tweekleurige kan zijn. Het dier jaagt op 10-15 m hoogte rustig boven een vochtig wei land in de beschutting van wat populieren. Het vliegt rondjes en komt daarbij regelmatig over hetzelfde punt terug. Als de vleermuis weer langs vliegt kunnen we het in het licht van sterke zaklantaarns "vangen". Een fel witte onderkant licht daarbij wat op. Wauw, dat je zo'n prachtige diersoort zelfs jagend kunt observeren, dat had ik nooit gedacht. Waarnemingen tweekleurige vleermuis 1989 - 2008. Uiterlijk en herkenning De tweekleurige vleermuis is een middelgrote soort met een lichaamslengte van 48-64 mm en een spanwijdte van 270-310 mm. Er is een duidelijke tweedeling in de kleuren van de vacht: de rugvacht is donker grijszwart en de buik is licht gekleurd. Het tweekleurige in de naam is afkomstig van de rugharen: donkerbruin met lichte, soms zilverkleurige punten. De kop is zwart. Het oordeksel is kort en rond, de vleugels zijn smal. Het is de enige Euro pese vleermuis die 4 (in plaats van 2) tepels heeft. Het so- nargeluid lijkt veel op dat van de laatvlieger. Baltsgelui- den van de mannetjes zijn met het "blote" oor hoorbaar. Gedrag De tweekleurige is van oorsprong een rotsbewoner en bij ons dus een gebouwbewoner. De dieren vliegen 's nachts relatief laat uit. Mannetjes zoeken in het najaar hoge ge bouwen op waar ze baltsvluchten uitvoeren en hoorbare Grote kerk van Vee re... 92 Fauna Zeefancfica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 96