II 1 1 MOPSVLEERMUIS Barbastella barbastellus door Jari Piet Bekker II Fauna Zcclanciica 22 februari 1986: Sluis-Brugge-Sluis kan worden ge reden, op de schaats natuurlijk. Met mijn zoon Ernest doen we Vlissingen-Breskens, met de veerboot op weg naar Sluis. In Sluis rijden we eerst naar de ruïne van het voormalige jongenspensionaat. In het verle den zijn hier wel eens mopsvleermuizen gevonden. Voorafheb ik een afspraak gemaakt met de eigenaar die er een timmerfabriek heeft. Het gaat ons om de kelders, die in een vervallen staat verkeren. Via een raam kunnen we een zijkamertje binnen komen. V\/e doen de zaklantaarns aan en in de bundel voor ons ligt achter een openstaande deur de voormalige bak kerij. Overal om ons heen speurend lopen we naar binnen. Mijn arm verstijft op het moment dat ik de deur wil sluiten: als een deurklopper hangt een don kere vleermuis op nog geen anderhalve meter hoogte aan de deur. Geen twijfel mogelijk: een mopsvleer muis! Om het dier goed te bekijken moet ik even door de knieën; ik heb het er graag voor over. In de verdere gewelven hangen nog een baardvleer- Uiterlijk en herkenning De mopsvleermuis is een middelgrote vleermuis met een lichaamslengte van 45-58 mm en een spanwijdte van 260-290 mm. De lichte haarpunten op de rug geeft dat deel van het lichaam een wat lichtere indruk, maar het gezicht, met de korte gedrongen neus is diep donker bruin. De diep donkere oren zijn betrekkelijk kort en vor men als het ware twee trapezia die in het midden aan de basis verbonden zijn. Het oordeksel is half zo lang als het oor en aan de punt afgerond. Aan de buitenzijde van de oorranden zitten vaak een aantal, voor deze soort kenmerkende oranje mijten. Waarnemingen mopsvleermuis 1989 - 2008. muis en een grootoorvleermuis. De schaatstocht naar Brugge hebben we met plezier gereden; maar als er tegenwoordig Elfstedenkoorts heerst, denk ik aan mopsvleermuizen hangend aan deuren. Verspreiding De soort komt voor op het vaste land van Europa, met uitzondering van Denemarken en het overgrote deel van Scandinavië. In een klein deel van het westen van Ierland, het zuidelijke gedeelte van Groot Brittannië en zuid Zweden komen mopsvleermuizen voor. De soort ontbreekt in zuidoost Spanje en de zuidelijke punt van Griekenland. Sinds 1982 is de mopsvleermuis in ons land, met uitzondering van Sluis (zie hieronder), ner gens meer in winterverblijven aangetroffen. In Beernem, Vlaanderen, hemelsbreed 25 kilometer van Sluis, werden op 18 oktober 1998 voor het eerst jagende mopsvleermuizen waargenomen; begin september 2000 mopsvleermuizen in winterverblijven 1989 1991 1993 1995 1997 1999 2001 2003 2005 2007

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 98