52 ONUITGEGEVEN slaan, in den geest des tijds diep in te dringen doste gereeder en levendiger zullen wij het ook inzien, van welk een hoog belang de gebeurtenissen dier jaren ge weest zijn voor den verderen gang van 's lands toenma lige aangelegenhedenhoe zij in onderscheidene opzig- ten onzen vaderenin hunnen worstelstrijd tegen het inagtige Spanje nu eens veel heils dan eens niet wei nig jammers hebben berokkend. Hoogst welkom was daarom steeds den beoefenaren der vaderlandsche geschiedenis de ontdekking van zoo danige bronnen waaruit men nog meerdere kennis kon verkrijgen nopens personen en zaken tot het genoem de tijdvak behoorende, en waardoor dan het oordeel der nakomelingschap omtrent dezelve nader bevestigd of ook somwijlen aanmerkelijk ^gewijzigd werd. Met welgevallen zag men alzooten jare 1780 en 1783, in het licht verschijnen den Bundel van onuitgegeven stukken dienende ter opheldering der Vaderlandsche Histo rie en Regeringsform enz., in 2 deelen bijeenverzameld door den Goesschen burgemeester Laurens Pieter van de Spiegel, waarin hij niet minder dan 117 stukken van de jaren 1578 en 1579 die ten zijnen tijde slechts in geschrift bestondendoor den druk heeft gemeen gemaakt. Doch hoe vele stukken uit de genoemde jaren van de Spiegel voornamelijk uit het provinciaal archief van Zeeland hebbe medegedeeld, zoo bevinden zich in hetzelve toch zeker ook nog anderen van meerder of minder gewigt, die insgelijks verdienen te worden aan hot licht gebragt. Het zij mij vergundzulks met

Zeeland jaarboekje | 1852 | | pagina 112