60 ONUITGEGEVEN volle tooneelen. Naauwelijks was de prins weder vertrokken, of men begon op nieuw eene onstuimige taal te voerendie door woeste geweldenarijen achter volgd werd. Priesters en monnikennonnen en begij nen werden verdreven en mishandeld kerken en kloos ters geplunderd en verwoest of ook ten deele in ka zernen en magazijnen veranderd. Franijois de la Kethulle, heer van Vrij hove dapper maar dweep ziek, was het hoofd der gewapende magt, en hield KortrijkHulstOudenaardeBrugge en Bendermonde bezet, waardoor dus de stad Gent van alle zijden be veiligd was. Te midden van het gedruisch der wape nen vestigden zich in de genoemde steden en op meer andere plaatsen in Vlaanderen, Hervormde gemeenten, wier afgevaardigden wij blijkens hunne onderteekening van dezen brief, thans te Gent vergaderd zien. Hier vooral werden de Hervormden hoe langer hoe stout moediger. Van Maart 1578, predikten zij openlijk in en buiten de stad; deden zulks den 5 Mei op vijf plaatsen, en zelfs in het huis van éénen der 18 mannen, de notabelen waarnaar de getuigenis der overleve ring, wel duizend menschen zamen kwamen. Den 1 Junij van dat jaar, geschiedde de eerste openbare predicatie in de kerken van de Predikheeren en Car- melietendrie dagen later ook in de kerk van het Tempelhof, terwijl zij eene maand later in drie ker ken in het Vlaamsch en in ééne in hef Pransch plaats had (7). Middelerwijl was Vlaandoren een tooneel van strijd en verwoesting. Ofschoon de Gentsche partijonder

Zeeland jaarboekje | 1852 | | pagina 128