76 ONUITGEGEVEN Hervorming openlijk of heimelijk waren toegedaan? Had men nietslechts weinige dagen later in Haar lem, helaas! den schromelijksten moedwil gepleegd aan kerken en kloostersen dien zelfs uitgestrekt tot per soonlijke aanranding van burgers en priestersvooral toen do krijslieden aan deze wanordelijkheden deelna men Eischten destijds ook niet de Hervormden van Goes het gebruik der groote kerk die zij in het be gin van October des genoemden jaars, met geweld in namen, en, zoo het heette, reinigden? wat meer is, ijverde de magistraat van Middelburg niet in dier voege uitsluitend voor de godsdienstige partij welke de denkwijze der Gentsche Hervormers was toegedaan dat die in 1578 zelfs de Doopsgezinden uit Zeelands hoofdstad wilde verdreven hebben? Geen wonder der halve indien do Vlaamsche zeloten zich met de hoop vleidendat de plaats gehad hebbende volks-bewe- gingen in de genoemde steden, en de bekende gezind heid van sommige stedelijke regeringenwel van in vloed zijn zouden op de Staten van Holland en Zee land ja dat dezealmede hierdoorwelligt zouden bewogen wordenom hen waarlijkovereenkomstig hun verlangenmet raad en daad bij te staanvooral wijl de aanvrage kwam van een' kant, waar men zich eenige maanden vroeger zoo bijzonder had onderschei den door warme belangstelling in de zaak der her vorming ook met betrekking tot de overige gewes tentoen men namelijk den religie-vrede inJulij 1578 te Gent doldriftig verwierpmet de uitdrukkelijke verklaringdien nimmer te zullen aannemenzoo-

Zeeland jaarboekje | 1852 | | pagina 144