BRIEF. 79 plan ten eenenmale zon afhangen. Waar op ik hier be paaldelijk het oog hebzal ik nader aanduiden. De regeringsvorm, door de unie tusschen Holland en Zee land vastgesteld (31), die hem aan het hoofd dier pro vinciën geplaatst hadwas allengs meer en meer ver zwakt. Yooral was dit veroorzaakt geworden, door dien de stedenwelkena het sluiten van den Gént- schen vrede, zich onder het stadhouderschap van den prins begeven hadden, bij hare satisfactien zoodanige voorwaarden bedongen haddendie met der daad in liepen tegen het gezaghem bij de unie opgedragen. Noodwendig moest hieruit verwarring ontspruitendaar sommige steden den prins voor stadhouder erkenden alleen van wege het gezag, hem doorkoning Philips verleenden anderen hem als stadhouder eerbiedigden omdat hij door de unie tot hoogste overheid benoemd was. Oranje had deze verwarring door de satisfactien we! voorzien maar het niet raadzaam gevonden zich tegen dezelve te verzettenhopendedat hij de steden die satisfactien gemaakt hadden, wel te eeniger tijd zou kunnen bewegen om van de bedongenc voorwaarden goedschiks af te zien. Intusschen achtte hij het toch zaak op de dagvaart te Gorinchem den 15 Novem ber 1578 door graaf Jan van Nassau en diens medegemagtigden te laten voorstellendat de Staten van Holland en Zeeland geliefden te onderhouden ende achtervolghen de poincten ende articulen be- grepen in de Unie ende commissie van Zyne Excel- lentieby gemeenen consentemente van de generale

Zeeland jaarboekje | 1852 | | pagina 147