92 ONUITGEGEVEN het niet te ontkennendat de prins van dat religie-gelijk- heids-systheem nu en dan afweek, en zich meestal door zijne omzigtige staatkunde liet leidenom aan de heerschende godsdienst de voorkeur te gevenwaar door hij dan bij de Pacificatie van Gent voor de provin ciën waar men aan de E. K. godsdienst gehecht was, de onschendbaarheid der oudeen voor Holland en Zeeland de onschendbaarheid en het uitsluitend regt der nieuwe godsdienst toeliet. Of het nu hiermede bestaanbaar was en wel bepaaldelijk met de Unie van Holland en Zeeland van 25 April 1576, dat hij aan sommige steden in die provinciën, bij de erkenning van zijn gezag, de uitoefening der E. godsdienst ver gunde is nog al aan bedenking onderhevig. Geen wonder derhalve wanneer de warme ijveraars tegen Eome zich hieraan ergerdenen het vooral kwalijk namenwanneer hun daarentegenten gevolge der Unie van Brussel van 9 Januarij 1577 (51), in de Zuidelijke gewesten de vrije uitoefening hunner gods dienst geweigerd werd. Deze weigering moest hun na tuurlijk te meer grieven, wijl zij meenden, dat dit voorregtop hun herhaald en in den aanvang zeer eerbiedig verzoek (52), volgens de Gentsche Pacifica tie, kon, en, krachtens de nadere Unie van Brussel van 10 December 1577 moest vergund worden. Im mers bij den vrede van Gentwas nopens het punt van de godsdienst eigenlijk niets stelligs bepaald gewor den. Stilzwijgend werd de uitoefening van de Her vormde godsdienstzoo als zij in Holland en Zeeland plaats vond, bevestigd; terwijl deEoomschegodsdienst

Zeeland jaarboekje | 1852 | | pagina 160