AANTEEKENINGEN. (1) Het spreekt van zelve dat men hier niet denken kan aan den Gregoriaanschen stijl, die, ter onderscheiding van den vroegeren Juliaanschende nieuwe stijl genoemd werd; vermits deze eerst in October 1582 werd ingevoerd. De hier voorkomende uitdrukking: stilo novohad betrekking tot den Hofstijlvolgens welken het jaar gerekend werd met Paschen aan te vangen. Ofschoon deze nu meermalen de Paaschstijlde Franschestijlstilo curicestyle 'a Hoofsstyle 'a Hoofs van Holland enz. genoemd werd, en, voor zoo verre mij bekend is in officiële stukken nimmer onder den naam van stilo novo voorkomt zoo kan er, dunkt mij, toch eene allezins voldoende reden worden opgegeven, waarom men zich in 1579 van de gezegde uitdrukking, ter aanduiding van den Hofstijlbediende. Immersom een einde te maken aan de verwarringdie meermalen ontstond uit het gebruik van den Paaschstijl en andere schrijf-stijlen waarbij men ook van den 25 Maart, alsmede van den 25 December het Jaar begon te rekenen, had Philips II, den 16 Junij 1575, een edict uitgevaardigd, waarin hij beval, - gelijk Karel IX zulks reeds ten jare 1563 in Frankrijk gedaan had, - dat men het Nieuwe Jaar algemeen zou laten aanvangen met den eersten Januarij. Deze veran dering kwam in 1577 te Dordrecht in gebruik. Te Middelburg had dit plaats blijkens de notulen van wet en raad op den 1 Januarij 1578; terwijl prins Willem I kort daarop eene ordonnantie gaf, nopens de opvolging van Yeere en Ylissingen, in plaats van den bisschop van Middelburgals derde lid van Staatwaaronder stondgeteekend 8 Maart 1578 stilo edicti. Het is wel niet twijfelachtig, of hiermede werd gedoeld op het zoo even vermelde edict van Philips. Maar kan het dan bevreemding baren, dat ook de Ylaamsche Hervormden daarop het oog hadden, en mitsdien onder hunnen brief schreven Gent 26 Febr. 1579 stilo novo

Zeeland jaarboekje | 1852 | | pagina 167