AANTEEKENINGEN. 105 niet vereischtom te verhoedendat men van wege Gent niet al te schielijk toetrad tot de grondslagen der nadere verecniging, die den S December 1578 te Utrecht werden aangenomen; vermits het bij de opgewondene'stemming der gemoederen zeker verkeerd zou ge werkt hebben indien men vernomen had dat Gent zicheven als an dere plaatsenin een nader verhond met Holland en Zeeland en an dere gewesten begeven had, terwijl men daarover, alsmede over eenige hiermede in verband staande punten, in de stad zelve nog handelde. Zijne tegenwoordigheid was alzoo van veel belang om te waken, dat men niet door te grooten spoed de grenzen der behoedzaamheid over schreed maar liever, door eenig dralen, nieuwe botsingen vermeed. Van daar dan ookdat de stad Genteenige dagen na het vertrek van den prins uit haar midden en wel bepaaldelijk eerst den 26 Januarij 1870, de Unie van Utrecht aannam, welker hoofdinhoud hare gedepu teerden, den 6 December bevorens wel voorloopig goedgekeurd, maar toen om redenen" nog niet geteekend hadden, v. n. Spiegel t. a. pl. D. I. bl. 116 - 118185 - 189. (18) Hoopt, t. a. pl. bl. 896. E. van Reyd, Hist, der Nederlanische. Oorlogenbl. 21. (10) Ofschoon Francois, de vierde zoon van Hendrik II en Catiia- rina HE Medicis door onze latere geschiedschrijvers doorgaans hertog d'Anioü genaamd wordt, en deze titel hem ook teregt toekwam, na de verheffing van zijnen broeder, Hendrik III, tot koning van Polen, zoo heb ik hier steeds de benaming zijner oorspronkelijke waardigheid gebezigdomdat die vroeger bij de Nederlanders het meest in gebruik was, even als zulks weleer ook bij de Fransche schrijvers plaats had. In eenige Vlaamsche werken komt hij voor onder den naam van Fran cois IIercule de Valois. v. d. Vynckt t. a. pi. D. III. bl. 47. (20) Hoopt, t. a. pl. bl. 609. Van Meterent. a. pl. bl. 158, 162. (21) V. d. Spiegel, t. a. pl. D. I. bl. 50. (22) V. D. Spiegel, t. a. pl. D. I. bl. 40, 41 en 104. Aanteek. (28) Art. 15. Groot Plakaatboek, D. II. fol. 2135. Kerkelijk Pla- kaatboek D. I. hl.'1 2. J W. te Water kort Verhaal der Reform. 7*

Zeeland jaarboekje | 1852 | | pagina 173