IN TAALEIGEN. 119 merkelijk taalverloop aannemen, in zoo vele eeuwen, waarin Kadzand met Vlaanderen één graafschap vorm de en dagelijks in aanraking kwam Getuigen niet ook de overgebleven stukken voor de overeenkomst in dia lect Mij dunktliet zal van dat der tegenwoordige grensplaatsen weinig verschild hebben. Vermits wij nu op die grensplaatsen vóór en na de reformatie dezelf de inwoners terug vinden Vlamingen in taal en zeden zoo moet het uitecnloopende der beide dialecten naar 'tmij voorkomt, vooral na de 16<te eeuw ontstaan zijn. En dan schijnt het mij toedat het zich uit onder scheidene oorzaken laat verklaren. Tijdens de Spaan- sche'onlusten vlugtten de meeste inwoners om der gods dienst wille naar Zeelandvooral naar Walcheren hielden daar langen tijd hun verblijf en bragten na tuurlijk van daar menige wijziging in hunne spraak mede. Nog heden heeft dan ook die spraak niet al leenmaar ook de ouderwetschevooral vrouwen- kleeding nevens leefwijze en volksgewoonten met de Walchersche de meeste overeenkomst. Van eene bevol king opgenomen in het gebied der Staten-Generaal uit Noord-Nederland wetten en aanschrijvingen ontvan gende door Nederlandsche predikanten en leerboeken van jongs af opgeleid, kon het wel niet anders of het Vlaamsche sleet van zelf af en vermengde zich met Noordelijke bestanddeelen dermate dat zij overheer- schend werden. Van Vlaanderen gescheiden met Zee land door handel, rogtsbedeelinggodsdienst, bloed verwantschap omgang dagelijks in de naauwste be trekking en daarbij talrijke Zeeuwen in zijn midden

Zeeland jaarboekje | 1852 | | pagina 187