BELEG VAN SLUIS. 353"" tharinct-convent had men reeds in 1572 op dezelfde wij ze gehandeld. Yooral is evenwel het zuidelijke ge deelte merkwaardig. Men ziet er op den achtergrond bij de zuidpoortnog in vollen staatde L. T rouwekerk die ook nog in 1580 bestond, toen haar zilverwerk verkocht werd, doch bij de verovering van 1604 reeds in een bouwval was herschapen. Daar naast onder scheidt men de sluis van den Dulvetoren voor de ach terhaven (5), die in de XVIde eeuw als Verloren kost be kend stond. En nog wat verder vinden wij, in plaats van de latere sortie (6) achter de ravelijn Drentheeene versterkte poort met belangrijk voorwerk benevens een' molen op den wal en een galg er buiten; terwijl van daaraf tot aan de binnenhaven toe alles muur is door torens gedekt. Van dit een en ander vindt men op de latere afbeeldingen zoo goed als niets meer. En geen wonder. Die poort met hare omgevingende meulen- wal, de blaauwe toren, de smeetoren enz. waren de hoofdpunten van den aanval in 1587 en van den Dul vetoren af tot aan den mond der binnenhaven toe is toen alles vernield gewordenen zijn in de plaats er van nieuwe werken verrezen. Voor de verder op de haven uitkomende poortenals de Moijendam(eig. Mudendam) de St.Jans- of nieuwendam enz. zijn later wallen opgeworpendoch de vroegere toestand is daar nog te herkennenbij de Brugsche of Westpoort is dit echter het geval niet. Onze afbeelding helpt dus liier teregt. Evenwel niet geheelvermits de stad aan deze zijde vrij ongenaakbaar schijntterwijl dit punt toch altijd voor hot meest genaakbare moet gehouden wor-

Zeeland jaarboekje | 1852 | | pagina 227