BELEG VAN SLUIS. 161 hoeften voor hoogstens veertien dagen strekken kon den en met dringende bede om versterking van man schap leeftogt en krijgsvoorraad tevens. Intusschen kwam het onweder allengskens nader. Ten gevolge van het gebeurde bij Somergem en Bal verhoek deed Par ma langs verschillende wegen troe pen naar het Noorden rukkendie in last hadden zich te Aardenburg te vereenigen en aldaar nadere bevelen af te wachten. Zelf zette hijaan het hoofd van andere hendenden togt voort naar Bruggewaar hij de verzamelden monsterdeen voorts de bloedige rollen verdeeldedie te vervullen zouden zijn. Eene afdeeling van 2000 mannenonder den heer de la Motte, moest over Damme en Oostkerke op St. Anna trekkenen van daar uitde stad Sluis van de west zijde aanvallen. Met gelijke magt rukte hij zelf naar Aardenburg om zich daar met de reeds vooruitgezondenen te ver eenigen er zijn hoofdkwartier te vestigenen van uit dit middelpunt de verdere operatiën te regelen. Al dadelijk li^t hij zijne troepen pogingen aanwenden om over Oostburg in Cadzand te dringenen alzoo de vesting ook aan de noordzijde af te sluiten. Die on derneming was nogtans hoogst moeijelijlc op een zoo zeer van kreken en zee-armen doorsneden terreinver mits de laatsten alleen bij den laagsten waterstand der ebbe op sommige plaatsen doorwaadbaar waren en er zonder kunstwerken aan geen overbrengen van geschut te denken was. Doch de oude Spaansche soldaten waren in Zeeland reeds in zulke overtogten 11.

Zeeland jaarboekje | 1852 | | pagina 233