VAN DEK GOES. 237 prachtig lijkgesteente voor de Ruiter op te rigten gaf hem toch zijn gevoel deze woorden in Maer hoe zal 't Yaderlant zyn dankbaerheit betoonen Is 't in die lyktombe op te sieren tot zyn lof? Hoe heerelyk men die voltrekke in konst en stof Noch bouwen schooner graf in hun gedachtenissen Die hem waardeeren eerst, nu zy zyn daden missen (10). Maar het waren niet slechts de heldendaden door zijne tijdgenooten bedrevenniet alleen de lauweren door anderen met hunne geleerdheid verkregendie zijn Hollandsch hart met poëtischen gloed vervulden, Antonides gaf andere bewijzen dat hij waarlijk zijn vaderland liefhad, en dat hij meer dan eer en roem duurzaam welvarenop godsdienst en zedelijkheid ge grond, voor hetzelve bedoelde. Treffend is het bewijs dat hij daarvan geeftals hij in zijn gedicht aan Joachim Oudaen de oorspronk van 'slants onge vallen" beschrijft. Diep grieft het hem dat bij zoovelen eene dwaze zucht tot navolging van Fransche zeden zich openbaarde. In ruiling voor de herbergzaamheid, die hier aan de vlugtende Protestanten was verleend, hadden deze met hunne bastertspraek" vele dar tele manieren" in zwang gebragt. Allengs nam de lust toe om zich aan de vreemde heerschappij te on derwerpen. Nu verheft de dichter zijne stem Waekt op't ie tytwryf eerst' de dampen uit uwe oogen En zoekt niet buiten u, met schandlijke achterdocht, De bron der nederlaegwaertoe wy zyn gebrogt. Wy zyn verraders van ons zeivenwy vergeten Ons zelf, maer hebben 't liefst aen anderen verweten. De Fransche weerbaen kraeide ons lang zyn wetten toe

Zeeland jaarboekje | 1852 | | pagina 309