DE CHIRURGIJN. 69 beeld meent te vormen door haar te vergelijken bij eene kermis uit onze eeuw hij zou zich deerlijk ver gissen. In den regel mag men aannemen, dat nu het beginsel van uitspanning en genot deze volksinrigtin- gen beheerschtterwijl vóór drie eeuwen dat van baudnl den boventoon had. Gelijk echter dit laatste nu niet geheel ontbreektzóó werd toen toch ook het eerste geenszins gemist. De laatste jaren hadden voor Goes veel tegenspoed met zich gebragt. Kwaadaardige ziekten sleepten tallooze slagtoffere ten grave. Wie er restten zagen hunne bezittingen aantasten, deels door het woedend element, dat ten allen tijde voor Zeelands bewoners wel milde bronnen van welvaart ontslootmaar dat toch ook onophoudelijk aan die welvaart knaagdedeels door den achteruitgang des zouthandelsdeels eindelijk door de ongeloofelijke duurte der levensmiddelen, die nog kort te voren heerschte 2). Dit belette evenwel niet, dat de jaarmarkt ditmaal druk bezocht werd. In weerwil van den langdurigen winter, die vooraf ging was het jongst verloopen jaar een jaar van grooten overvloed geweest; gegronde vooruitzigten op herstel van hetgeen de stedelijke handel leed, hadden zich geopendenwat niet het minst afdeedwas de verwachtingdat men binnen weinige weken den erf prins Dilips op zeeuwschen bodem zou zien ver schijnen. Dit laatste maakte menigen inkoop nood zakelijk, en gaf reeds "vooraf aan de gemoederen die vrolijke stemmingdie noodig is om aan openbare feestelijkheden vele bezoekers toe te voeren.

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 135