70 DE CHIRURGIJN. Wij willen ons op dat woelige tooneel wagen, en ons niet laten afschrikken door de hittedie zóó drukkend is, dat de bezoekers der jaarmarkt, die ge meenlijk niets vuriger wenschen dan een' helderen hemel, nu zich zullen verheugen, als straks een digt gordijn het licht der zon terugdringt, de bliksemstra len den dampkring klieven en de donder rolt. Op de groote markt bevinden wij ons eerst te mid den der vele lakenkramen. Die der ingezetenen openen de rij. Dan volgen die van Middelburg, Yeere en Walcheren. Aan dezen sluiten zich die van Zierikzee aan. De zuidbevelandsche zusterstadReymerswaal heeft haren burgers eene plaats voor die van Tholen zien inruimen. De hollandsche lakenkooper vormt, door zijne plaatsing na die van Tholen en vóór die uit Brabandals een schakeldie twee verschillende ketenen aaneenhecht. Bergen op Zoom gaat nuomdat het een oneven jaargetal is, vóór Antwerpen; in het volgende jaar zal het tegenovergestelde plaats hebben. Voor andere kooplieden in dezelfde stof is de laatste plaats bewaard. Nog meerdere ambachten, handwer ken en neringen vinden wij op het ruime plein verte genwoordigd. Schoenmakers kousenwevers platyn- makerssmeden enz. hebben er hunne vervaardigde handwerkenspecerijkramers en zoogenaamde vette- waeriers" hunne waren ten toon gesteld. Wandelen wij voort, dan kunnen wij, in de van- bruunenstraat naar de ganzepoort, het schuttershof en het kerkhof, de zuivelmarkt in oogensehouw ne men. Aan de oostzijde der kerk langs den kerkmuur

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 136