DE CHIRURGIJN. 87 van later dagen eenen wreedaard zietdie zijnen mees ter, zoo mogelijk, in bloeddorst te boven ging, gelijk hij hem in bekwaamheden overtrof. Wil men hem in zijn uiterlijk voorkomen zich voor den geest stellen men denke zich eene rijzige gestalte, die nog meer uitkomt door den wapenrok om zijne ledenen daarbij een schoon en krijgshaftig gelaateen voorhoofd welks rimpels het kenmerk van schranderheid en wreed heid beiden zijn, een diepliggend oog, eenen gekrom- den neus en eenen in tweeën gescheidenpuntig uit loopenden baardterwijl de monddie kunstig zich weet te plooijen tot listigen raadslag en hoofsche vleijerij, onder den digten knevel zich verbergt. De spaansche kraag, het lint of liever de keten der Vlicsorde, het prachtig uitgemonsterde zwaard, zetten aan de figuur meer aanzien bij. Voor wie onder zijn opperkleed een dun maar ondoordringbaar harnas had kunnen bespeu ren, en opgemerkt hadhoe hij nu en dan vorschend en wantrouwig om zich zag, zou het duidelijk geweest zijn, dat op dit oogenblik iets anders dan de huldi- gingsplegtigheid hem bezig hield. Ter regterzijde van den erlprins bevond zich Ema nuel Philibert van Savoije, wien de krijg tusschen den keizer en Frankrijk uit zijne erfstaten verdreef. Krijgsdeugd bezat hij in hooge mate. Later tot land voogd over de Nederlandsche Gewesten aangesteld, heeft hij zich door de bevordering der wetenschappen, door genegenheid jegens zijne onderhoorigen en andere goede hoedanigheden veler achting verworven. En werden, nadat hij in zijne staten was teruggekeerd,

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 153