90 DE CHIRURGIJN. vanen van den handboog en den voetboog; vertoo- nende de eerste het witte kruis, door vier kleinere omgeven, boven eene nardusbloem in een gouden veld. en den patroon St. Sebastiaan, met de zinspreuk: altijd aankleevendeterwijl de laatsten een kruis van keel op een wit veld, en den patroon St. Joris, met de zinspreukvan ongeneugten vrijontrolden. De hand boog- en voetboogschuttersbenevens de kolveniers uit Reymerswaalwaren niet achtergebleven. Zij. werden gevolgd door commissien uit de verschillende gilden, en aanzienlijke burgersin deftig gewaad gestoken sloten den trein. Men rigtte zijne schreden naar de parochiekerk. Aan het einde der straat, die derwaarts geleidde, verbeidde eene processie de naderenden. Zij had te groote over eenkomst met al dergelijke optogtendan dat wij haar breedvoerig beschrijven zouden. Alleen maken wij opmerkzaam op de kanunniken uit het klooster, dat den weidschen naam van Maria's-Paradijs droeg, en op de leden der rederijkkamer de drie Korenbloemen, aan welke de leiding der processie was toevertrouwd. Onder statig gezang trok men voort. Aan de deur van het heiligdom bevond zich de middelburgsche abt door eene talrijke priesterschare omgevenom als het ware de hulde der kerk aan den prins aan te bieden. Met treffende bewoordingen sprak hij den zoon des keizers toe, en verrigtte, nadat deze met zijn gevolg de voor hen bestemde plaatsen ingenomen hadde plegtstatige dienst. Indrukwekkend klonk zijn Te Deum langs de wanden van het tot proppens toe gevulde gebouwen

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 156