172 EEN BUK OP kerkelijk interdict getroffenen straks stelt de koning zelf zich aan het hoofd van een magtig leger tegen de weêrspannelingen. Ook de vlaamsche heirbenden trekken op geschaard onder hunne voormalige opper hoofden. De ontmoeting had plaats bij Cassel den 21 Augustus 1328. Zannequin smeedt het stout ont werp om den koning zeiven op te ligten. Hij overvalt den zorgeloozen vijand en dringt, alles vernielend, werkelijk door tot vóór de vorstelijke tent. Dooh de verwarde ïranschen herstellen zich en vallen met hunne overmagt op de kleine schaar van dapperendie ofschoon onder de banier van den vlaamschen leeuw met de woede der wanhoop strijdende, ten laatste voor de duizenden zwiehten moest. De gesneuvelden zijn ontelbaar; ook de stoutmoedige Zannequin is bezwekenCassel wordt ingenomenen gansch Vlaan deren is weldra verwonnen. De wraak van Lode wijk was gestreng. De meest schuldigen werden onthoofdvelen kwamen om in den kerker, anderen werden gebannen. Brugge, dat zich op genade had overgegevenwerdeven als de meeste stedentot een' zware boete veroordeeld en verloor zijne privilegiën. Zóó werden ook te Mude de ste delijke keuren vernietigd, en het werd verpligt tot eene jaarlijksehe boete. Bovendien moesten de Mude naars van hunne onderwerping schriftelijk aan den graaf doen blijken 6). Langzamerhand begon de graaf, den tijd van rust te baat nemendeaan de gestrafte steden hare pri vilegiën terug te geven. Brugge ontving ze reeds

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 238