AANTEEKENIKGEN. 183 willen Wij., dat de gezegde schepenen aangesteld en aan te stel len, en geheel de gemeente hiertoe vergaderd, aan Ons en Onze opvolgers zullen zwerendat zijindien het gebeurde dat de stad aangroeide en tot een' versterkte stad gemaakt wierdzul len overgeven en leveren voor al onze behoeftenop Onzen wil en bevelen mondeling of schiftelijkde stadde bewaring van de sleutelshare poorten en de gansche stadaan Ons of aan dien of diegenenvan Onzentwege gezonden" enz. 6. Geen gebo rene of gehuwde in de stad mag [er baljuw zijn. De baljuw kan een' onderbaljuw of luitenant [aanstellen. 7- De graaf stelt gezworen' sergeanten aan zooveel als hem goeddunktdie zijne wapens dragen. Zij mogen geen' ingeborenen en van slecht gedrag zijn. Hun eed. 8. 's Graven dienaars mogen geen' boeten eischen boven het door hem bepaalde. 9. Zij dragen doorgaans eene bijzondere kleeding. 10. Zij zijn boetschuldig als zij handelen tegen hun' eedaan de stad gedaan. 11. De baljuw kan geene executie doen van eenig geval, aan de wet toekomende, dan bij zeggen van schepenen. 12. Wij, of Onze afgevaardigdenzullen ieder jaar in de eerste week van Eebruarij zeven schepenen kiezen uit de goede burgers der stad, zoodanig dat onder hen geen' volle neven zijn of nadere bloedverwanten. Ook kiezen of vernieuwen Wij alsdan de bur gemeesters. Het staat Ons vrijde oude schepenen te doen aanblijven of vernieuwen voor 't volgende jaargeheel of gedeel telijk. Evenzoo kunnen burgemeesters en schepenen in 't loo- pende jaar afgezet en veranderd werden. En als de stad aan groeide zoodat er meer schepenen of raden noodig warenhet staat aan Onsom ze aan te stellen." 13 en 14. Bepalingen in zake van tusscheninvallende vacatures en verhindering der jaar- lijksche vernieuwing van schepenen. 15*. Zaken, waarvan zij kennis nemen. 16. Zij mogen geen' regters zijn in eigen' zaak. 17. Moeten volle vierschaar houden, minstens éénmaal 's weeks. 18. Over het kennis nemen van gevallen door schepenen. 19.

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 249