AANTEEKENINGEN. 185 van den heer, en worden ten dezen vernietigd alle gegevene privilegiën. 3844. Straffen op roofdiefstalverwondingdood slag, schelden, meineed, slagen. 45. Verordeningen op het dra gen van wapenen. 4653. Moord, vrouwenroof, gedwongen echt, huwelijk zonder toestemming der ouders. 5456. Ballin gen. 5759. Straffen voor die een huis aanvallen, iemand uit zijne woning werpen of in zijn huis aanranden. 60. Valsche ge tuigen. 61. Misdaden in de kerk of in eene heilige plaats of op gewijde personen gepleegd, of op hen, die in's graven bewa ring zijn of op iemand zijner overheids-personenontvanger van den tolalle vonnissen over de munt of munters enz.behooren tot 's graven regtspleging. Zeer lang en bezwarend art. Verg. Chron. v. VI., t. a. p., waar men dezelfde beperkingen vindt voor de keure van Brugge. 62. Wat te doenindien er verschil wasof iets leen is of erfenis. 63. Andere dingenhier niet gespecificeerd als tot 's graven regt te behooren, behooren aan schepenen en baljuw. 6471. Verordeningen tot voorkoming en verzoening van twisten, en op de gijzelaars. 72. Misdaden, waarop verbeurdverklaring van goederen volgtdeze goederen komen aan den graaf. Men leest onder anderen van zeeroof en valsche munt. 7388. Behelzen nog meerdere policie- maatregelen en dergelijke. 89. Alle zakendie sedert zes jaren en meer, dat er geen' wet is gehoudenzijn voorge vallen, zullen op nieuw geïnstrueerd worden. 90. Alle ver gaderingen van gilden enz. moeten in het vervolg ophouden. Alle volksbijeenkomstenzonder verlof van den heerworden verboden. Alle verzamelingenom oproer te maken of overheden aan te stellen, worden als moord gestraft. 91. „Dat alle gilden of confrériën moeten ophouden ten allen dageop straffe voorschreven." 92. Geen burger mag den anderen van het oorlogsveld afroepen. Wie daarvoor geld geeft wordt niet erkend. (Geen remplacement?) 93. Verordening op schuldver volging. 94. Noch de baljuw, noch zelfs de graaf, noch iemand''

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 251