SINT ANNA TEN VRIJE. 189 welks kerkgebouw binnen de stad ter Muiden ge legen was 2). Die buiten-parochie, welke men niet zelden St. Anna ten Vrije noemt, wordt door dien winkelhaak gedeeld, en een groot gedeelte daarvan lag te voren op spaansch of oostenrijkschnu op bel- gisch grondgebied. Opmerkelijk is het, dat zich op hetzelve de gereformeerden hebben kunnen gevestigd houden, hoewel niet altijd zonder verdrukking en vervolging, en dat er nog thans zeer aanzienlijke land lieden wonen, die lidmaten der hervormde gemeente van St. Anna en toch burgers der belgische gemeente van Westkapelle in Vlaanderen zijnéén van welke zelfs door de vrije keuze der inwonerstot lid van den gemeenteraad is aangesteld. Er woonden op staten- bodem in andere deelen van het district Sluis ook L roomschgezindendie tot de parochiën Middelburg in VlaanderenSt. Margariete en Waterland-Oudeman behoorden. Het was misschien in het belang van deze dat men de gereformeerden der gemeente van St. Anna op Vlaamsch territoor gedoogde. Het ééne mes zal hier het andere in de scheede gehouden hebben. Ik wil nog over dit St. Anna ten Vrije eenige bij zonderheden mededeelen. De grenslijn, die gedurende het twaalfjarig bestand afgebakend was of zich door plaatselijke omstandig heden gevestigd had, werd bij den Munsterschen Vrede gewettigd enwaar het noodig wasjuister I bepaald. Zoo bleef dan ook de winkelhaakwelke het kerspel van St. Anna verdeeltin wezen. Ten gevolge van den vrede van Utrecht, van 1713,

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 255