190 SINT ANNA TEN VRIJE. werd in November 1715te Antwerpenmet den keizer van Oostenrijk een traktaat gesloten, bij het welk onder anderen ook dit gedeelte van Staatsvlaan- deren eene aanzienlijke vergrooting van grondgebied bekwam, en eene grensscheiding verkreeg, meer over eenkomende met de gesteldheid des bodems. De ge- heele linkeroever van het Zwin kwam daarbij aan ons vaderland, en de ongepaste verdeeling van het kerspel van St. Anna viel weg. Maar hierover was in Vlaan deren, '.zelfs in Antwerpen, het land in nood. Men hield staande, dat de keizer, die slechts graaf van Vlaanderen wasgeen regt hadom iets van dit land schap af te staan. Er werd een aanzienlijk gezant schap naar Weenen gezonden, bestaande uit eenen bisschopeenen vicaris-generaal en ettelijke hooge edel lieden uit BruggeGend en Antwerpen. In het der de deel der Jaerboeken van den Lande van den Vrijen doorBeaucourt de Noortveldevindt men bladz. 6 enz. uitvoerig de reizen en handelingen der heeren van Brugge beschreven. Toen lag er de straatweg nog niet op Gendlangs welken men reeds bijna eene eeuw rijdt en den weg tusschen beide genoemde steden in vier of vijf uren met een rijtuig kan afleggenveel minder nog was er de spoorweg, op welken men thans de reis in minder dan twee uren kan doen. Het ging toen door het mulle zand over het Maleveld, eene heide, terwijl verder de meestal smalle wegen door bosschen voort- kronkelden. De reiskoetsen waren wel gemakkelijk ook rijk gevoerd en bekleedmaar ongelooflijk lomp en

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 256