196 SINT ANNA TEN VEIJE. de stad, hij passeerde voorby het logement van den Bisschopen aenzag met vermaek de nieuwe soorte van vreugde-vieringwant in 't wederkeeren maekte hy wederom zynen keer aldaer." Door al deze bezoeken, vleijerijen, ingediende ver- toogen en andere bemoeijingen bewerkten zij echter, dat met de Staten der Vereenigde Nederlanden eene onderhandeling geopend werd, tot wijziging van het reeds gesloten traktaat, en dat den 22 December 1718 te 's Hage eene nieuwe verbindtenis werd vastgesteld waarbij aan ons vaderland 15522 gemeten minder dan bij de vorige werden toegestaan. Niettegenstaande deze wijziging van het eerste traktaatwas geheel St. Anna ten Vrije, waaronder het fort van Sint Donaas be hoorde, aan onzen Staat afgestaan. Die winkelhaak viel dus gelijk men zoude veronderstellen weg dit was echter geenszins het geval. De Staten mog- ten, wel is waar, de forten laten bezetten en de belastingen heffen, maar het Vrije van Brugge bleef hardnekkig onder zich houden wat het maar konde; de inwoners moesten in het burgerlijkebijna voor al les, te Brugge de papieren halen en de stukken laten opmaken. Daarbij bleven de vlaamsche beambten er eenen toon voeren, alsof het hun grondgebied was. Jure behoorde het onsmaar fado aan Bruggezeide mij één der laatst overgeblevene leden van het collegie van den Vrije te Sluis. Dat dit aan de burgers van Sint Anna en Sluis dikwijls ergernis gaf, zal niemand ver wonderen, en onze bestuurders zullen al dikwijls van te groote toegevendheid of lafheid zijn beschuldigd ge-

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 262