200 SIMT ANNA TEN VE.IJE. strafwaartoe de te regt gestelden verwezen waren uitgevoerd. Twee werden te pronk gesteld, drie wer den gegeeseld met den strop om den halstwee wer den bovendien gebrandmerkt en gebannenéén schijnt vrijgesproken te zijn geworden. Nu was het: hoezee! Nu was er eindelijk regt geschied en paal en perk ge steld aan den overmoed der VlamingenNu zouden zij in ééns en voor altoos geleerd hebbenons grond gebied te eerbiedigen! Maar het hinkende paard kwam achter aan. Geen' zes weken later, of er waren reeds sterke memoriën bij Hun Hoogmogenden ingediend, niet alleen van de oosten- rijksche regering te Brussel, maar ook uit Weenen. De keizer beweerde, dat men zijn grondgebied had ge schonden, en eischte op hoogen toon voldoening hier over, alsook over den smaad en de mishandelingen, zijnen ambtenaren aangedaan. Nu moesten de processtukken naar den Haag worden opgezondenen er werd eene commissie benoemd, om alles te onderzoeken. Het einde was dat Hun Hoog mogenden, bij besluit van 20 September 1775 4) breed voerig aantoonden, dat er geene schending van grond gebied had plaats gehaddat zelfs twintig jaren te voren een misdadiger door die van Brugge naar Sluis was uitgeleverdwegens een manslag daar ter plaatse begaan, dat er in allen deele volgens regt en wet was gevonnisd en dat de gestrengheid was uitgelokt door de frequentie van dergelijke onbehoorlijke daden dat echter desniettegenstaandeovermits de heeren van den Vrije toch wel anders hadden kunnen handelen

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 266