220 TWEE ZEEUWEN IN OKANJE. de pen. Zeker was het voor velen, en wel voorna melijk voor Frankrijkeen land van beloftedat het echter een Kanaan van Europa verdiende te worden genoemd, zouden de Joden niet zoo gereedelijk heb ben toegestemd, sints Philiberte de Luxem bourg 2), op verzoek der goede ingezetenen, al wat Jood was het land had doen ruimen 3). Welligt had in die bekoorlijke streken Petrarca en zijne Laura 4) het aardsche paradijs gevonden; de min der dichterlijk gestemde van Vosbergen en Johan de Knuyt vonden er heel wat anders. Oranje had langzamerhand veel van zijne vroegere uitgestrektheid verlorenmet den aanvang der XVIIde eeuw bevatte het, behalve de hoofdplaats van denzelf den naamslechts drie bemuurde stedenCourthezon Joncquières en Gigondasde vruchtbare valleijen wa- ren rijkelijk voorzien met vlekkendorpen en boeren hoven, terwijl het bergachtige gedeelte tallooze kas- teelen bevattedie tot woning verstrekten aan den twistzieken adel, die meestal onderling overhoop lag. De inwoners zelve, ongestadig en wispelturig van aard, voor een groot gedeelte van de magtigere families afhankelijk, waren of genoodzaakt, bij de verdeeld heden van dezepartij te kiezenof vonden in hare herhaalde veten een welkom voedsel voor hun eigen j bewegelijkheid 5). Yan buiten stond het gedurig bloot aan de aanvallen van den koning van Frankrijk en van den Paus. Sints de eerste de rijke provinciën van LanguedocDauphiné en Provenceallen rond het prinsdom gelegenaohtervolgens in de jaren 1271

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 292