228 TWEE ZEEUWEN IN OKANJE belangen van bet prinsdom te regelenhunne behar tiging ontging hem echter niet. Toen de oorlog met de Contadins, ondanks alle pogingen om zijne uit barsting te voorkomendoor de godsdiensttwisten hef tiger opgestookthet hevigst aan het blaken was 10) vaardigde hij een allerbelangrijkst edict uit (26 Augus tus 1563), waarbij gewetensvrijheid voor eiken inwo ner van Oranje op den voorgrond stond en zond tot deszelfs rig-tige uitvoering en het nemen der meest oor bare maatregelen, Pieter van Varick, heer van Grijpensteyn 11) en doctor Paulus van Heystl2), met onbeperkte volmagt van zijnentwege daarhenen. Zij slaagden eerst 11 October 1564, door bemid deling van Frankrijkden vrede met Avignon te tref fen, doch de kuiperijen van 's pausen viee-legaat, den kardinaal van Armagnac, maakten dien weldra ijdel. Frankrijk omhelsde nu de zaak der Contadins en van Yarick was genoodzaakt zich met den ko ning te verdragen; hij moest het slot aan la Mole, een franscli edelmanovergeven en keerde naar de Nederlanden terugwaar hij, bij den prins in onge nade vervallenweldra van hartzeer stierf 13). Toen bij den derden godsdienstvredein de maand Augustus 1570 te St. Germain in Frankrijk gesloten Willem I zich in al zijne bezittingen, binnen het koningrijk gelegen, hersteld zag 14), zond hij zijn vertrouweling Guillaume de Barchon 15), als zijnen stedehouder, naar Oranje. Dezen wordt door zijnen lieutenant de Merles, na verloop van eenige jaren, de voet geligt 16)binnen het jaar wordt de

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 294