TWEE ZEEUWEN IN ORANJE. 229 Merles verjaagd door Chabert, die weldra afstand doet van zijn overweldigd gezag ten behoeve van den ridder de Blacons, wiens jonge zuster tegen het oude kasteel wordt verruild 17). Inmiddels is prins Willem te Delft doorschoten; zijn oudste zoon, Fi- lips Willem, graaf van Buren 18) wordt tot de prinselijke waardigheid geroepenzijne gevangenschap in Spanje verhindert eene persoonlijke aanvaarding. Nu stijgt de aanmatiging van den slotvoogd ten top zijne heerschzucht kent geene grenzenhij wil geen meester boven zich erkennenhij zal geen opvolger dulden dan zijnen zoon alléén. Blaeonsdie in hetzelfde jaar, waarin de graaf van Buren uit zijne gevangenschap geslaakt werd (1596), ten gevolge zijner uitspattingen overleedstel de bij uitersten wil zijnen onmondigen zoon tot op volger in zijne waardigheid aan, onder voogdij van zekeren Aramond, een edelman uit Dauphiné. Het parlement verzette zich krachtig tegen zulk eene ver watenheid, doch werd niet genoegzaam ondersteund door den prinsdieuit vreeze van aanstoot aan den koning van Spanje te geven, zich liever buiten schoots hield 19). Een hevige burgerkrijg ontbrandde in het rampzalige gewesthet parlement nam de wijk naar Courthezon en moest de hoofdplaats in de magt van den jongen Blacons met Aramond enhunnen aan hang overlaten. Eindelijk (1597) kwamenop last van prins Maurits, Filips van Marnix van Sint Aldegonde en Hendrik van Brederode om de rust te herstellen. Te vergeefs trachtten zij op

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 295