230 TWEE ZEEUWEN IN ORANJE. het kasteel te worden toegelatenook in de stad wa ren zij niet veilig. Hunne beste pogingen, om door minnelijke schikking de zaak bij te leggen, stuitten af op de hardnekkigheid der factie van Blacons, waar bij zich ook de rustelooze Contadins hadden gevoegd. De bemoeijingen der scheidsregters uit het parlement te Grenoble, waaraan bij onderling goedvinden de zaak ter beslissing werd opgedragenmisten evenzeer den gewenschten uitslag. Beiden moesten zijmet miskenning hunner goede bedoelingen 20), nog het zelfde jaar onverrigter zake vertrekkenmet weemoed in het harte de stad prijs gevende aan de rampen, die zij zelf had gewild 21). Eerst met den vrede van Vervinstusschen Frank rijk en Spanje in 1598 gesloten 22), namen de zaken van Oranje een gunstiger keer; Blacons zag zich genoodzaakt van batterij te veranderen, erkende het oppergezag van prins F flips Willem die bij het traktaat van vrede in het bezit en het vrije genot der souvereiniteit werd gehandhaafd en ging hem, onder aanbieding zijner dienstente Brussel begroeten. De prins bevestigde hem in zijn gouvernement en reisde daarop zelf naar Oranje, waar hij met vele blijken van liefde plegtstatig werd ingehaald en gedurende zijn kortstondig verblijf door allen, als om strijd, werd gevierd èn gevleid 23). Doch de adder schuilde in het gras. Naauwelijks had hij Blacons den rug gekeerd, of deze bekreunde zich niet langer om zijnen meester, regeerde met zijne vrienden naar willekeur en verjoeg

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 296