TWEE ZEEUWEN IN ORANJE. 233 in alles gekweten van zijnen pligtmet ijverwaardig heid, regtschapenheid en nimmer verdachte eerlijk- j heid 31). Zijne onmiskenbare verdiensten konden aan het scherpziend oog van eenen Maurits niet ont gaan die hemals daartoe door zijne kundigheden en werkzamen geest bijzonder geschikt, na den dood van zijnen broederden eervollen last opdroegom eerst te Brussel 32) bij de weduwe zijne belangen te behartigen en daarna, ook te Oranje, in zijnen naam de inbezitneming der erfenis te bewerkstelligen. Het eerste gedeelte dezer taak was aan bezwaren onderhevig, die uit hunnen aard ligt te overwinnen waren. Filips weduwe had zich, toen Yosbergen te Brussel kwamtegen alle regt en reden aanin het bezit doen stellen van 's prinsen nagelaten huis raad, stallen en paleizen, op grond van zekere testa mentaire beschikking, die weldra bleek valsch te zijn 33). Buitendien gold toen reeds de bekende regts- regel: le mort saisit le vif en was prins Maurits met Prederik Hendrik ten opzigte der gansche nalatenschap heritier trop solvablepour n'en obte- mr bientost la recreancemesmes pendant proces car ce n'est pas a une douairière d'occuper les biens hé- réditaires, mais elle doibt venir en demandant et se les faire declarer contre l'héritier, lequel cependant en doibt demeurer saisi, sauf a adjuger a icelle des sommes provisoires pour son entretienattendant la décision finale" 34). Hare dwaze vordering viel dus gemakkelijk te bestrijden. De moeijelijkheden aan het tweede gedeelte van zijnen last verbondenwaren niet

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 299