TWEE ZEEUWEN IN ORANJE. 235 domware hij beter gezien geweestwelligt hadde hij het voorbeeld van Blacons met nog gunstiger uitslag gevolgd. Van den anderen kant had hij echter een gevaarlijk zwakwaarvan ongelooflijk veel partij te trekken was eene verregaande geldzuchtdie alle eer gevoel buitensloot. Naauwelijks was dan ook de tijding van den dood des graven van Buren tot die streken door gedrongen, of de kolonel Ornano van de pauselijke troepen te Avignonhad hem zijne diensten en eene groote som gelds aangebodenzoo hij zich, ten gunste van den Pausvan 's prinsen oppergezag wilde ontslaan om zelf souverein te worden, mits hij beloofde voortaan in zijne landen geene andere dan de roomsch-katholijke godsdienst te zullen dulden. Dit geheim, dat spoedig uitlektewerd door de gedienstigheid zijner tallooze vijanden even vlug naar Holland overgebriefd. Hij was slim genoegom de eer aan zich te behouden door het aanbod te weigeren en de gansche toedragt der zaak aan den prins zelf mede te deelen, die hem tot belooning zijner gedwongene openhartigheid op nieuw in het gouverneurschap bevestigde. Het lag echter geenszins in de bedoeling van Maurits, den termijn zijner betrekking van slotvoogd, gelijk zulks bij continuatie de gewoonte wasweder met drie volle jaren te verlengen; voor het oogenblik geschiedde het eershalve; later hoopte hij beter in de gelegenheid te zijndie zaakzonder de rust van Oranje op het spel te zetten, voor goed te regelen. Dit wist ook Croe ser, die, zelf achterdochtig, het regtmatige wan trouwen van den vorst des te eerder begreepbuiten-

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 301