236 TWEE ZEEUWEN IN ORANJE. dien was liet door gansch Oranje bekend, dat Man- rits zich meermalen allerongunstigst over zijn stede houder had uitgelaten 36). Op den dertigsten October (1618) deed Caspar van Vosbergenin gezelschap van Christoffel de Servant, een der raadsheeren bij het parlement en Keermans, den prevoost der kathedraal-kerkdie met hem uit Holland waren gekomenmet den behoor lijken stoet van beambten en bedienden omstuwd, zijne plegtige intrede in de hoofdplaats van het prins dom. Ieder bragt hem eene welgemeende hulde en toonde ongeveinsde hartelijkheid jegens den vertegen woordiger van den wettigen opperheerwiens stede houder met verkropten nijd op looden schoenen zijne huldiging kwam bijwonen. Vosbergen's goedaar digheid en kalme bedaardheid, waardoor hij zieli de toegenegenheid en achting van alle ingezetenen der verschillende geloofsgezindheden verwierf, was olie in het vuur der hartstogtelijke antipathie van eenen woestaard als Croeser, die in 's prinsen commissa ris zijn natuurlijken vijand zien moest, wiens hooger gezag hem vaii zijn eigen minderheid overtuigde, wiens zedelijk overwigt hem zijn eigen zwakheid des te dieper deed gevoelen. Hij spaarde dan ook niets, om het oogmerk zijner zendingwaarin hij zelf het meest was betrokken, te doen mislukken en stelde alles in het werk, om hem het verblijf in Oranje zoo onaangenaam mogelijk te maken. lederen dag viel hij hem lastig met nieuwe klagtenmeest allen hersen schimmen eener door angst en wantrouwen overprik-

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 302