TWEE ZEEUWEN IN OE.ANJE. 245 misbruikte hij zijn gezag, dat daartoe toen reeds toe reikend wasom te verhinderendat de authentieke afschriften in de bewuste registers werden opgeno men, onttrok de originele akten aan de bewaring van het parlement en hield ze onder zichom dusdoende in de gelegenheid te zijndie bewijzen te kunnen vernietigen, wanneer hij daarin zijn voordeel zien mogt 44). Yerder bragt zijne onedele staatkunde medede hevige onlusten aan te kweekendiese dert 1621, in het zuiden van Frankrijk door de woe lingen der Roomschgezinden en Calvinisten weder opgewekthet ongelukkige prinsdom met haren treu- rigen nasleep van tweedragttwist en haat hadden vervuld. Hij wist het meerendeel der voornaamste geslachten op zijne hand te krijgenomringde zich op het voetspoor van B la eons, met zijne creaturen en vond een' sterken steun in de niet onbeduidende militaire magt, die zich ten zijnen gunste verklaard had. Hier tegenover stond de veel zwakkere partij der burgerijde gemeente zonder hare hoofden (die het insgelijks met hem hielden)welke met eenige weinige leden van liet parlementwaaronder de groot ste verdeeldheid heerschteaan de zaak van den prins getrouw gebleven was. Herhaalde malen trachtte dit zoo gedemoraliseerde hooge regeringsligchaamop de meest wettige wijze den vorst in te lichten omtrent den wezenlijken toestand der zaken telkens voorkwam het kabaal der zoogenaamde hofpartij de expeditie der arresten, in eenen voor den gouverneur nadeeli- gen zin opgemaakt. Om hiertegen voor goed beveiligd

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 311