246 TWEE ZEEUWEN IN ORANJE. te zijn verbood hijmet bepaling der strengste straf fen een' iederwie hij ook zijn mogtzonder zijne voorkennis over de zaken van het prinsdom naar Holland te schrijven 45). Hij leefde als een vorst. Zijne huishouding was op den kostbaarsten voet in- gerigthet getal zijner dienaren van verschillenden rang bovenmatig groot. Zijne tafel, die nooit ge brek aan gasten hadwas steeds voorzien van de uitgezochtste spijzenzijne kelders bevatteden de heer lijkste wijnen. Zijne stallen waren gevuld met de schoonste paarden der edelste rassenzijn caros" deed in pracht niet onder voor dien van den koning; geene marquise toerde in deftiger coche", of werd in smaakvoller litière" gedragen, dan zijne echtge noot, de eenvoudige jonkvrouwe de Bie, die met diepe droefheid 46) dagelijks getuige moest zijn van liet pligtverzuim van haren prachtlievenden man. Zijne inkomsten en die van het prinsdom waren niet toe reikend, om de buitensporige kosten te bestrijden, aan zulk eene levenswijze verbonden. Het middel, dat hij vroeger zelf gebruikt hadom den val van dom Emanuel te bewerken, werd tot zijn eigen verderf door Frankrijk te baat genomen, om een vasten voet in Oranje te krijgen. Daargelaten, of Valkenburg het prinsdom al dan niet hebbe te koop geboden aan de prinses van Por tugal, den koning van Spanje, den Paus, den koning van Engeland den hertog van Savoyevan Lon- gueville of van Rohan 47)is het meer dan waar schijnlijk dat hij nooit zoude gewaagd hebbenop

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 312