TWEE ZEEUWEN IN ORANJE. 251 het bleef vooreerst bij woordenwisselingdaar de kracht zijner redenen schipbreuk moest lijden op de flauwhar tigheid der meestendiete zeer beducht voor eene mo gelijke mislukkinghuiverig warenhun eigen leven en de toekomst hunner huisgezinnen op het spel te zetten. De Knuyt, die niets aan het lot wilde overlaten en zich zeiven niet gaarne de gevolgen eener onbere deneerde overijling te wijten hadbezochtals reizend koopman, de voornaamste plaatsen van het prinsdom, om zich in persoon van den algemeenen geest der in gezetenen te overtuigen en hier en daar de noodige betrekkingen aan te knoopen. Hij vond overal warme liefde voor den vorstweinig genegenheid voor den trotschen stedehouder en won het vertrouwen van vele edellieden en aanzienlijke burgers. Hij deelde aan Yerdoes en zijnen zoon, een' moedig jongeling, zijne plannen mede en kreeg weldra den invloedrijken tresorier de Laurens met d'Autrand, Raphaë- lis, ïerracières en vele anderen, die op Valken burg fel gebeten waren, aan zijn snoer. Hij verze kerde zich van de hulp der ïransche troepen, die eenige jaren geleden, onder kapitein Beauvaiser, tot bezetting der stad, uit Holland waren gezonden en liet door de onder-bevelhebbers Itier en Mimet, onder voorgeven van voor den oorlog in Italië te wer ven, een honderdtal manschappen bijeenbrengen, om m geval van nood gebruikt te kunnen worden. In het nemen van deze voorloopige maatregelen ging liij met zooveel omzigtigheid en met zulk een bedaard overleg te werkdatniettegenstaande honderden

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 317