I ■li AANTEEKENINGEN. 265 exilée de l'Estat, excepté ceux qui embrasserent le Christia- nisme." De eerste uitzetting- der Joden had plaats den 7den April 1505. De la Pise, t. a. pl. bl. 153. 4Erancesco Petrarca, de groote dichter der middel eeuwen, wiens naam aan niemand onbekend zal zijn, was in het jaar 1304 te Arezzo in Toscanen geboren. Sedert 1326 vestigde hij zich te Avignon. Op geringen afstand van deze stad lag het niet onaanzienlijke vlek Noves, waar in den jare 1307 de schoone naso scavezzo) Laura het levenslicht zagdie weldra het gevierde voorwerp zijner romaneskepla tonische liefde werd. Het bekoorlijke dal van Yaucluse, met zijne schilderachtige fontein en rijke omstrekenwas langen tijd het tooneel zijner dichterlijke verzuchtingende plaats zijner vrijwillige ballingschapwaar zijn phantastische geestdoor het beeld der geliefde geïnspireerdde stoutste vlugt nam en de geboorte schonk aan menige wegslepende canzone (Gentil mia Donna enz.Di pensier in pensier enz.)aan de teederste sonetten (Dolci durezze e placide repulse enz.), aan de eenvou digste sestinen. Zijne zuivere hartstogtelijkheid maakte hem tot eenen der geniaalste erotische dichterszoowel uit ouderen als jongeren tijd. Hij overleed in 1374; Laura de Noves was hem reeds in 1348 voorgegaan. HB 5) Men zie hierover hetgeen Aitzema in zijne Saken van Staet en Oorlogd. I bl. 1030, naar waarheid heeft te boek gesteld. de Peerel van syn erf, Staet, seght men, eenighsins op myner diensten kerf; En staet my niet goedkoop; vier myner laetste jaeren, Door hoven voll gewoel, door bergen en door baeren, Door stormen en soet weer, syn even toegebracht, Om 't kind syn eigendom te brengen in syn macht.

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 331