AANTEEKENINGEN. 273 Wagenaar inzage heeft gehad, want hij noemt zijne bron Instruct, mentor, brieven resolui. en andere acten van de jaren 1620 en 1621M S S. De eenige bronwaaruit wij kunnen putten, is de la Pise. Deze beleed zelf de Roomsch-Katho lieke godsdienst en aarzelde niet Vosbergen, wegens zijne strenge regtvaardigheid en verstandige gematigdheidin zijne moeijelijke zending aan den dag gelegd, ten sterkste te prijzen. Hij noemt hem un personage doué de singuliere suffisance et de probité," en hoewel zijne instructie medebragt entretien des edicts pour la satisfaction des subjects tant catholiques, que reformés et manutention des deux religions," en hij te doen had met gens a col roide et incirconcis de coeurqui avoyent des oreilles sans vouloir ouir, des yeux sans vouloir voir," was hij ten volle waardig door „la sagesse et l'équanimité quil a contribué en Pexécution de son pouvoirles tesmoignages qui luy ont esté rendus par tous les ordres ecclésiastiques et sécu liers de Tune et l'autre religion." De la Pise, t. a. pl. bl. 566765769 en 770. Het komt mij veel waarschijnlijker voor dat Wagenaar uit eene andere bron, dan uit die M. S. S. heeft geput en dat eene gansch andere omstandigheid hem aanlei ding deed zoeken, om den eerlijken man eene onverdiende smet to kunnen aanwrijven. Hij had zich eens voor de contra-remonstran ten inde bres gesteld en den wil van Oldenbarnevelt durven tegenstaan; dit zweefde AV age naar voor den geest, toen hij de bedoelde regelen nederschreef. Het geval was namelijk dit Joh an van Oldenbarnevelt ontwierp in 1607 een plan van executie tegen eenige contra-remonstranten, die te zeer in het oog liepen. Hij wilde het gaarne doordrijven, maar, toen er opening van gedaan werd in den hoogen raadverhief Cas par van Vosbergen luide zijne stem tegen het verleenen van consent en werd daarbij ondersteund door zijnen Zeeuwschen ambtgenootden geleerden Apollonius Scotte, zeggende dat zij daar waren om den luister van hunne provincie te 18

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 339