276 AANTEEKENINGEN. Joris de B i eden thesaurier-generaal der Unie (die reeds ten tijde van Leycester den beruchten Reyngoud was opge volgd), den prins bekend te maken met den oneerlijken handel van haren man en smeekte zelfs Z. H.eer de zaak eene ernstigere wending mogt nemen, hem bij tijds van het stedehou derschap te ontzettenpour la craintequ'elle avoitqu'il ne luy fit un mauvais tour." De la Piset. a. pl.bl. 836. 47) Aitzema, t. a. pl. d. I, bl. 1031; de la Pise, t. a. pl. bl. 833. 48) De la Pise, t. a. pl. bl. 835. Het is boven alle tegen- bedenking verheven, dat Valkenburg den 30 November 1629 liet bewuste tractaat met Frankrijk gesloten heeft. Aitzema heeft het geheel medegedeeld t. a. pl. d. Ibl 1031 1034. De la Pise voegt daar nog bij zijne Instructions selon les- quelles Messieurs les lieutenant el Unseigne de ma compagnie ën ceste garnison auronl a se conduire apres ma mort en con- formité du sermentquHls rtien ont faitlorsque je les ay receus en leurs chargesvolgens wier inhoud zijn minderjarige zoon Joris hem zoude moeten opvolgen in het bewindonder toezigt en voogdij van zijn trouwen vriend Paul de Julien; artikel 3 luidde als volgtFairont accomplir au proffit de mes dits enfants par le dit ordre le traictéque j^ay fait avec sa majesté et qui se trouvera parmy mes papiers en bonne for mesigné et scellé." De la Pise, t. a. pl. bl. 871, Leven van Frederik Plenrik, d. I bl. 397- 49) De la Pise, t. a. pl. bl. 829. 50) De la Pise, t. apl. bl. 872. 51) De la Pise zegt, sprekende van de Knuyt: ce fut la dernière anchrequi garentit nostre navire de naufrage

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 342