AANTEEKENINGEN. 279 zijn huisgezinla courtinede huizing der bezetting en de berg plaats der munitiela vignasseeene ruime opene plaatsdie met vijf bastions was versterkt en meestal tot het betrekken dei- wacht en tot het exerceren der manschap gebruikt werd. Yan drie kanten was de burg door de steilte van den berg ongenaak baar alleen ten zuiden was de toegang langs een smallen weg in de rots uitgehouwen. Deze voerde uit la vignasse naar de stad. 55) Het was tegen de bedoeling van de Knuyt, dat er bloed vergoten werd. IJne des grandes sollicitudes de de Knuyt," zegt de la Pi se, t. a. p. bl. 885 „parut a empe- scher l'effusion du sang; sa prudence et sa prevoyance y ope- rèrent beaucoup" maar, voegt hij er onmiddelijk bij: „elle estoit apparente en une ville bigarrée de tant de simultés. Et quel plus beau champou prétexte plus plausible pour venger les querelles particulièresque sous ce grand manteau du ser vice de S. A. 56) In dien tijd was in Frankrijk aan het hof en bij de edelen het dansen eene geliefkoosde uitspanning. Daar de ver deeling van den tijd toen gansch anders was dan nueen ieder zich reeds vroeg te ruste begaf en zelfs publieke vermakelijkhe den niet tot na zons-ondergang mogten durenmoet het niet bevreemdendat men ook met het dansen reeds voor den avond begon. Toenbij voorbeeldErederik Hendrik zich voor eenigentijd op het kasteel te Oranje ophield, zegt de la Pise: II ne mangea jamais sans avoir le couple de violon et la compagnie de dames et ne passa guères de jour sans bal." Meestal kwamen de dames op het dessert a Tissue du disner" en dan werd er tot het vallen van den avond lustig gedanst. De la Pise, t. a. p. bl. 773. 57) Michel Nostradamus, bij onze lezers wel bekend, was in 1503 te Saint-Rémi, in Provence geboren, stond in

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 345