286 DE NIEUWE KERK Willem II, die haar met rijke geschenken overlaadde, en wiens stoffelijk overschot binnen hare muren rust, gelijk zijn graf, waarschijnlijk ten minstein onze eeuw is teruggevonden 5). Wel werd de heerlijke kerk mede geteisterd door den feilen brand die in het jaar 1492 zulk eene zware schadeook aan de abdijaanrigttemaar rijkdom en godsdienstliefde her stelden haar dra want zij herreesschooner nog en prachtiger dan te vorenen het leed geen derde eener eeuw of zij pronkte met een altaarstukdat een van de kostbaarste schilderijen wasdie men ergens vond ja waarvan gemeld wordtdat het vele duizenden waardigen een zoo prachtig destijds in de geheele Christenheid niet te vinden was. Zij had dit pronk stuk te danken aan de mildheid van den abt Maxi- miliaan van Bourgondië, die het in 1524 door zekeren schilder, met name Jan van Maubeuze, liet vervaardigen. Het stelde de afneming van het kruis voor en was bedekt met dubbele deurendie zoo groot was de schilderij door schragen werden opgehouden. Dit stuk was zoo beroemd, dat de ver maarde Albert Durer, een der beroemdste mannen I van de kunst, die, te Antwerpen zijnde, eene opzet- i telijke reis naar Middelburg deed om het te zien verklaarde dat hij zulk een stuk in de Nederlanden niet gezien had 6). Een ander sieraad was zij ver schuldigd aan eenen anderen abtEloris van Schoonhoven, die twee-en-twintig jaren latereene 1 prachtige graftombe liet oprigten ter nagedachtenis van graaf Willem IIdie zich omtrent Zeeland in het

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 356