4 DE HEIDENS naars, enz.; doch dat er zich werkelijk Heidens heb- ben opgehouden is ons nergens gebleken" Is Staats-Vlaanderen zeer onbekend, en wordt vrij algemeen ondersteld dat aldaar niets voorhanden is van hetgeen naar charters of oorkonden gelijkt, men heeft ook in het algemeen een volstrekt onjuist denk beeld van de aloude gelegenheid dezes lands. In Staats-Vlaanderen" zegt de heer Dirks (bladz. 128) moest het den Heidens nog moeijelijker vallen zich op te houdenwant in tijden van oorlog was die landstreek door onder-water-zetting bijna ontoe- gankelijken de aaneenschakeling van forten en frontier-versterkingen behoorde niet tot die zaken, waarop de omzwervende Heiden gesteld was." Bij het vrij algemeen heerschend denkbeeld, alsof Staats-Vlaanderenin de tijden toen de Heidenen kwamen afzakken, slechts bestaan zoude hebben uit schorren tot Zeeland behoorende, is hetgeen de heer Dirks zegt zeer natuurlijk; maar in de tijden waar van hij spreekt was dat gewest geenszins een schor of aaneenschakeling van eilanden, maar behoorde voor zeer verre het grootste gedeelte tot den vasten wal van Vlaanderen. Vestingen, forten, of versterkin gen (behalve Hulst, Axel, Biervliet, Oostburg, Aar denburg en Sluis) waren er nietmaar het platteland was bedekt met zeer groote boerderijenzoodat de geheele streek langs de Schelde, van Antwerpen af tot tegen het Zwin, wel verre van eene zaak te zijn waarop de Heiden niet gesteld wasjuist een voor werp zijner begeerlijkheid moest zijn.

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 70