VAN VEKTlELT. 19 en de waarde van sommige gissingen alleen door het gevoel kan worden beoordeeldzoo noodig ik vooral de lezeressen van dit Jaarboekje uit, om het testament nog eenmaal in te zien. Toen ik het voor de tweede en derdemaal las, was het mij als of er mij treurtoo- nen uit tegenkwamen. Eene weduwe beschikte daarin over hare bezittingen, maar zij was geene van die gelukkige weduwendie eene hoopvolle toekomst kun nen tegengaanterwijl zij zegenende de aarde verla ten en weldaden uitstrooijen. Naar het schijnt was de erflaatster eene kinderlooze weduwe, na niet ge lukkigen echtstaatwant, zij zorgt voor kinderen noch verwantenmaardenkende aan haar eigen eindever plaatst zij zichals onwillekeurigin de dagen van hare jeugd, en zorgt voor de jaarlijksche getijden mires va- ders, mire moeder, mire zuster jonevr. Soeten, ende Boudewiensmiens broederDit doet zij tot tweemalen toeWas dan de manwiens weduwe zij zich noemdehaar niets gew eest was hij zelfs geene herinnering, en de rust van zijne ziele geene misse waardig Het testament heeft het eigen aardige, dat het niet is eene beschikking over goede ren, maar eene aanwijzing van fondsen voor gods- dienstplegtighedenwelke dienen moetenom de erf laatster of hare meestgeliefden te spoediger tot hoo- ger geluk te brengen. Was nu heer Bartolomeus zelfs dat hoogere geluk naar hare schatting onwaardig of was er te dezen vroeger reeds zooveel voor hem gedaandat er niets meer behoefde te geschieden Er is nog meer. Verüelt stelt er prijs opdat alles

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 85