VAN VERTIELT. 27 te zamelen. Zulke broeders heetten danpatres ter- minariien hadden in den regel een' lekebroêr tot ge zel. Niet zelden hadden dezen in meer aanzienlijke plaatsen hunne eigene huizenwaarin zij woonden en hunne oversten ontvingen, terwijl het den paters vergund werd als kwpellanen en biechtvaders dienst te doen, hoewel dit niet tot voordeel der parochiepapen was. Dat er te Kapelle iets van dien aard bestond blijkt daaruitdat in 1290 de prior der predikheeren te Zierikzee" zich daar bevond, en met Heer Jan van Maalstede een' brief bezegeldeten voordeele van Je rusalem bij Bieselinge. Ik houde deswege de beide broeders IVillem v. d. O. en v. d. voor paters termi- nariërs, met hunne gezellen, onder Kapelle gevestigd, en aldaarblijkens de beschikkingen van Bartolo- méus weduwe" niet zonder vrucht, zoo voor zich zeiven als voor hunne zenders werkzaam. Dat zij van Zuidbevelandsehen edelen geslachte waren, moest hun natuurlijk ter aanbeveling strekken bij de oudere meer gegoede afstammelingen der verwante familiën, en dezer giften grooter doen worden. Wij kunnen dit ook hier opmerken. Wat evenwel nu niet langer zal kunnen weersproken worden, is dat: zoowel te Zierikzee als te MiddelburgMinderbroe ders reeds waren gevestigd, vóór 1308 14); dat dit ter laatster plaatse even zoozeer geldt van de Augus tijnen, d. i. de kluizenaars van St. Augustinus, van welke de Wilhelmitenhier bedachteene vertakking vormden; en dat de predikheeren te Zierikzeeofschoon hunne afstam-

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 93