30 HET TESTAMENT Geest," genieten vermoedelijk de armen te Schore en Vlake nog altijd vrucht! Niet zoo duidelijk zal voor velen zijn, welke omtrek hier door het woord Zuidbeveland geacht moet worden te zijn aangewezen. Wij moeten hier trouwens niet minder op de oude kerkelijke verdeeling van Zee land hechten dan op de burgerlijkeen wij hebben dus vooral te denken aan het dekenschap van Zuidbe veland, welks meest westelijk gelegene kerken te dien tijde waren's Heer-Arendskerke en Nisse (vermits Heinlcenszand en 's Gravenpolder nog niet als parochiën bestondenen de Zwake nog altijd de scheiding van Borssele maakte)doch dat naar het Oosten zich uit strekte tot aan de Brabantsche grenzen, en al de gemeenten omvatte die destijds daar bestondenwaar thans nog slechts slikken of schorren zijn Tot hiertoe heeft de een don ander naverteld, dat een der Utrechtsche bisschoppen aan Reimerwaal" gegeven heeft, dat aldaar de zetel van het kerkelijk gebied over geheel Zuidbeveland zou zijndoch den naam van dien bisschop kan men niet te weten komen. Wat men weet isdat Hertog Willemin een' brief van 1355,verklaarde: Wy willen, dat dye prouisoer dye m es ofte naemaels wesen sal, zyne jurisdictie ende Recht van Zuydtbevelandt te Reymerswale sal hantieren ende el nieuwers in Zuydtbevelandt." Van dien tijd af waren dus de dekens en provisoren te Reimerswaal te vindenmaar vroeger In den brief, waarbij Willem IV der heerlijkheid van Rei merswaal tolvrijheid gaf, wordt de plaats nog met den

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 96