32 HET TESTAMENT spits prijktals waren deze teekenen van zekeren rang of waardigheid, boven anderen. „Maar van welken rang dan of van welke waar- digheidvraagt gij F" Bij het antwoorden loopt men uiteen. Hier zegt men „Dergelijke krans is het teeken van eenz moederkerk Men houde het mij ten goededat ik dit met be trekking tot deze Kapette weerspreek, vermits ik niet weet waar ik hare erkende kinderen zou moeten vin den, indien er niet allen toe gebragt worden. De kerken te KloetingeKattendijke en Eversdijk kun nen er niet meer toe gebragt wordenwant van elders weten wijdat zij reeds in de xin"® eeuw bestonden als parochie-kerkenen van Sehore en Vlakeofschoon al wederom ter begeving staande van anderenweten wij dit nu desgelijks. Wij kennen dus slechts nog één eigenlijk kind der Capella t. w. het bedehuis aan de haven te Biesselmgedat tot 1529 aan de kerk te Kapette geheel ondergeschikt was en later onder be zwarende bepalingen aan haar verantwoordelijk bleef. Anderen meenen, dat dergelijke spitsen het teeken zouden zijn waardoor kapittelkerken zich kenbaar maken. Indien dit zoo ware, dan zou men dit teeken op alle vroegere kapittelkerken moeten hervinden. Dit is echter in geenen deele het geval; en met betrek king tot Kapette zou het niet als teeken, maar als twrteeken geplaatst hebben moeten worden, vermits het kapittel in de kerk van Kapette eerst dagteekent van 1503, toen de toren er reeds lang stond, en ook reeds sedert lang gebruik werd gemaakt van het nog

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 98