VAN VEKTIELT. 33 altijd gebezigde wapen der gemeente, welks bovenste helft van het schild, op eenen zilveren grond, eene kerk met toren voert van keel, waarvan de daken azuur zijn, terwijl de onderste helft geheel van keel is, beladen in goud, met de cijfers XIIII. Dit wijst al mede op eenig kerkelijk gezag, dat beschouwd moest worden als verheven boven dat der heeren, wier leenen door bijzondere wapens onderscheiden werden. 17) Het testament van de weduwe Bartolomeus" schijnt hier de gewenschte opheldering te geven; want bedriegen wij ons niet zeer, dan wijst het ons Kapelle aan, als de oudste hoofdplaats van het Zuid- bevelandsche decanaat. Als hoofdgetuige treedt hier, vóór allenop Heer Gysbrecht van Kattendyke' (vermoedelijk een' broeder van Bidder Wolfert, die van 1289 af bij de beroerten dier dagen gedurig naast Bidder Jan van der Maalstede genoemd wordt,) als Deken van Sutbevelant." Op zichzelf moge dit niet veel beteekenen, omdat zijne tegenwoordig heid toevallig zou hebben kunnen zijnmaar in een ander archiefstuk van het klooster Jerusalem treffen wij hetzelfde aan. In een brief van Bidder Wolfert van der Maalstedegedagteekend 21 Mei 1246en houdende eene gift van 25 gemeten lands aan dit jonk vrouwen-klooster lezen wij desgelijksprresens scrip- turn feci conscribi in testimonium sigillis meo, (7. decani Sutbevelandiaet domini Godefridi de Cruningen sigillatum." 18) In verband met het verder aangevoerde wordt het, in deze parochie bij herhaling doch elders nergens voorkomende, verschijn- 3

Zeeland jaarboekje | 1853 | | pagina 99